PoChP
Zdrowie

PoChP – podstawowe informacje o możliwościach leczenia

PoChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to jedna z głównych przyczyn zgonów na całym świecie. W Polsce cierpi na nią aż dwa miliony osób. Jej występowanie jest bardzo częste, jednak można zapobiegać występowaniu PoChP, a także skutecznie leczyć.

Charakter PoChP

Objawy PoChP nie zawsze są jednoznaczne. Przewlekła obturacyjna choroba płuc cechuje się ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Zwykle objawy te nasilają się i mają związek z przewlekłym zapaleniem dróg oddechowych oraz płuc. W szczególności pacjent ma problem przy wydychaniu powietrza oraz jego nabieraniu. Przy obturacji oskrzeli odczuwalny jest ucisk w klatce piersiowej. Można także usłyszeć własny świszczący oddech. U chorego pojawiać się może również poranny kaszel (w nocy raczej nie występuje), narastające duszności podczas wysiłku, a także osłabienie mięśni szkieletowych, nadciśnienie płucne oraz zaburzenia metaboliczne. Oprócz tego, często występuje anemia i osteoporoza. Mimo to, najważniejszą cechą PoChP jest nieodwracalna obturacja oskrzeli.

Przyczyny występowania PoChP

Najczęstszą przyczyną występowania PoChP jest dym tytoniowy, odpowiedzialny za 90% przypadków zachorowań. Największym ryzykiem są obarczeni palacze papierosów, a w drugiej kolejności – cygar. Innym czynnikiem jest płeć – to mężczyźni są częściej narażeni na zachorowanie w stosunku do kobiet. Oprócz tego, łatwiej na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc zapadają osoby z mniejszymi parametrami czynnościowymi płuc. Kolejnym powodem zachorowania może być między innymi ciężkie zakażenie układu oddechowego z dzieciństwa, przebyta gruźlica, bądź niedobór alfa1-antytrypsyny, czyli substancji hamującej działanie enzymów rozkładających białko. Narażeni na PoChP są też osoby pracujące przy pyłach organicznych i nieorganicznych oraz substancjach chemicznych. Rozwojowi choroby sprzyja także zanieczyszczenie powietrza, czyli smog.

Metody leczenia PoChP

Podstawowym badaniem w kierunku zdiagnozowania PoChP jest spirometria. Jeśli badanie to wykaże, że pacjent jest chory na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, wówczas leczenie jest zależne od stopnia jej zaawansowania. W stadium początkowym wystarczy rzucić palenie, systematycznie ćwiczyć i dobrze się odżywiać. Wówczas rozwój PoChP znacznie zwolni.

Stopień zaawansowany jednak nie daje wielkich szans na powrót do zdrowia. Można jednak przedłużyć swoje życie poprzez zerwanie z nałogiem i regularne przyjmowanie leków. Preparaty te mają rozszerzać oskrzela, a równocześnie zwiększać dopływ tlenu do organizmu wykorzystując do tego np. koncentrator tlenu. Oprócz tego przyjmować należy leki działające przeciwzapalnie i kortykosteroidy wziewne. Często niezbędne mogą się okazać środki wykrztuśne, które lepiej usuwają zalegający śluz.

Jeśli choroba pogłębi się i pojawią się większe problemy z oddychaniem, konieczne jest podawanie tlenu, który także spowalnia PoChP i przynosi ulgę. Korzystać można z przewodów tlenowych, bądź – przy cięższych przypadkach – tlenoterapii trwającej co najmniej piętnaście godzin na dobę. Ten sposób jednak nie jest refundowany przez NFZ każdemu. Niektórzy mogą kupić własny koncentrator tlenu, który kosztuje około dwóch tysięcy złotych. Przy zaawansowanej niewydolności oddychania konieczne jest wspomaganie oddechu chorego, czyli nieinwazyjna wentylacja mechaniczna, jednak w Polsce nie jest ona dostępna.